Hipofiz Tümörleri Ne Sıklıkla Ve Kimlerde Görülür?

16838

Hipofiz Tümörleri Ne Sıklıkla Ve Kimlerde Görülür?Hipofiz bezlerinde meydana gelen tümörler her genç grubunda görülebilmektedir.

Son zamanlarda oldukça sık yaşanmaya başlayan hipofiz tümörü özellikle ilerleyen yaş dönemlerinde daha fazla görülmeye başlanmıştır. Fazla hormon salgılanmasına bağlı olarak gelişen tümör çeşitleri daha çok gelişim çağında görülürken, herhangi bir hormonsal salgıya bağlı olmadan gelişen tümör vakaları ise daha çok ilerleyen yaşlarda görülmektedir.

Hipofiz Tümörü Hangi Sıklıkta Görülmektedir?

Hipofiz tümörü farklı nedenlere bağlı olarak geliştiğinden dolayı görülme sıklığı da farklı olabilmektedir. Erişkinlerde beyin tümörleri arasında sıklıkla görülen tümör çeşidi olan hipofiz tümörü sıklıkla 30 ile 60 yaş aralıklarında yaşanmaktadır. İlerleyen yaşlarda daha çok görülmesine rağmen gelişim döneminde de görülebilmektedir. Kadınlarda, adet düzensizlikleri, erken menopoz, yumurtalılarda sorun yaşanması, erkeklerde ise kısırlık ve cinsel isteksizlik gibi birçok rahatsızlığın yaşanmasına neden olmamaktadır. Hipofiz tümörleri arasında en sık rastlanan tümör çeşidi Prolaktinoma tümörü olmaktadır. Bu tümör çeşidinin kadınlarda daha sık görülmesi ile beraber kadınlarda memelerden süt gelmesi, adetten kesilme veya adet düzensizliği gibi rahatsızlıkların yaşanmasına, erkeklerde ise cinsel isteksizlik ve kısırlık sorununun yaşanmasına neden olmaktadır.

Hipofiz Tümörü Kimlerde Görülür?

Hipofiz tümörü kadın erkek, genç ve yetişkin herkeste ve her yaş grubunda görülebilmektedir. Tümörün çeşidine göre yaş aralığı fark etmektedir. Jigantizm gibi aşırı hormon salgılamasına bağlı olan tümörler daha çok gelişimini tamamlamamış kişilerde görülmektedir. Büyüme hormonunun gereğinden fazla bir şekilde salgılanması ile kişilerde aşırı seviye de boy uzaması görülebilmektedir. Herhangi bir hormon salgılaması olmadan oluşan tümörler ise yetişkinlerde daha fazla görülmektedir. Oluşan tümörler hipofiz bezlerine baskı yapacağından dolayı hipofiz bezlerinin görevlerini yerine getirmesini engellemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda toplumun yaklaşık olarak %25 oranı bu tümör çeşitleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak bir belirtinin saptanmadığı durumlarda kesin bir tanı koyulması mümkün olmamaktadır. Kesin tanı koyulabilmesi adına mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Hipofiz Tümörü Hangi Yaş Gruplarında Görülmektedir?

Tümörler daha çok erişimin tamamlandığı 30 yaş sonrası dönemlerde görülmektedir. 30 yaşını aşmış olan kişiler aşırı derecede hormon salgısı olmasa bile tümör oluşumuna maruz kalmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>