Hipofiz Tümörlerinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

1342037162926652_b

Hipofiz Tümörlerinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?Uzmanlar kesin olarak hipofiz tümörü tanısı koyduktan sonra çeşitli yöntemler ile tedaviye başlamaktadır.

Tümör tedavisi çok farklı yöntemler ile gerçekleşebilmektedir. Tümörün oluşum nedenine, büyüklüğüne, çeşidine, aşırı hormon salgılanmasına bağlı olup olmadığına göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilmektedir. Tümörün tedavisi adına hastalara uygulanan yöntemin başında cerrahi müdahaleler gelmektedir. Cerrahi müdahaleler ile tümörün direkt olarak çıkartılması sağlanır. Tümörü cerrahi müdahale ile çıkartabilmek adına ağız ve burun deliği girişleri kullanılmaktadır. Eğer tümör burun deliklerinden veya ağızdan çıkartılmayacak kadar büyük ise kafatası açma işlemi uygulanır.

Hipofiz Tümörü Tedavisi Adına Uygulanan Yöntemler

  1. Cerrahi Müdahale;

Tümörün kesin olarak tedavi edilebilmesi adına öncelikle cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Cerrahi müdahaleler ile burun deliklerinden, ağızdan veya kafatasından tümör direkt olarak çıkartılmaktadır. Hipofiz tümörü hormonsal olarak hastayı etkilemiş ise cerrahi müdahale sonrasında hormon tedavilerine de başlanması gerekmektedir.

  1. Radyasyon Tedavisi;

Radyasyon tedavisi tümörleri kontrol edebilmek, büyümesini önleyebilmek adına kullanılmaktadır. Hipofiz tümörleri yeniden tekrarlanma ihtimaline sahip olmaktadır. Cerrahi müdahale ile alınan hipofiz tümörü yeniden tekrarlandığında bu sefer büyümesini önleyebilmek adına radyasyon tedavisi uygulanmaktadır. Tedavinin uygulanma süreci tümörün büyüklüğüne göre değişmektedir. 1 ay boyunca veya 6 hafta boyunca haftada 5 gün olmak üzere radyasyon tedavisi uygulanmaktadır.

  1. İlaç tedavisi;

İlaç tedavisi özellikle Akromegali ve Jigantizmg gibi aşırı hormonsal salgıya bağlı olarak gelişen tümörler adına uygulanmaktadır. Hormonların düzenlenmesi ve normal seviyeye getirilebilmesi adına ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi hormonlar düzene girene ve normal bir şekilde işlevini yerine getirene kadar devam etmektedir. Tüm bunların dışında cerrahi müdahaleler sonucunda hastanın tümörden tamamen kurtulabilmesi ve oluşturduğu belirtilerin tamamen yok edilebilmesi adına ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Tedavi Şekli Nasıl Belirlenir?

Tümör oluşumuna ait belirtileri yaşamaya başlayan kişiler öncelikle bir uzmana başvurmaktadır. Yapılan analizler ve kontroller sonucunda hastaya hipofiz tümörü tanısı konmaktadır. Akromegali, Jigantizm, Kraniofarinjiyoma ve Prolaktinoma çeşidine sahip olan tümörlerin tedavisi adına öncelikle tümörün mikro adenoma mı yoksa makro adenoma mı olduğuna bakılır. Tümörün büyüklüğüne ve çeşidine göre cerrahi, radyasyon veya ilaç tedavisi yöntemlerinden herhangi biri seçilerek tedaviye başlanır.

Bir önceki yazımız olan Hipofiz Tümörleri Ne Sıklıkla Ve Kimlerde Görülür? başlıklı makalemizde hipofiz tümörü, hipofiz tümörü ameliyatı ve hipofiz tümörü ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>