Hipofiz Tümörlerinde Tedavi Sonrası İzlem Nasıl Yapılır?

beyin kanaması candan hundemir

Hipofiz Tümörlerinde Tedavi Sonrası İzlem Nasıl Yapılır?Farklı çeşitlerde, boyutlarda ve özelliklerde hipofiz tümörü meydana gelebilmektedir.

Hipofiz bezleri birçok fonksiyonu yerine getiren ve önemli işlevlere sahip olan bezler olmaktadır. Daha çok 30 yaş dönemi sonrasında oluşan tümör çeşitleri erken yaş dönemlerinde de meydana gelebilmektedir. Tümörlerin ebatlarına ve çeşitlerine göre tedavi şekli belirlenmektedir. Hipofiz tümörü adına uygulanan tedavi çeşitleri; cerrahi müdahale ile yapılan tedavi yöntemleri, radyasyon tedavisi ve ilaç tedavisi olmaktadır.

Hipofiz Tümörü Tedavisinde Uygulanan Tedavi Çeşitleri

Hipofiz bezleri çok farklı aşamalara sahip olan fonksiyonları gerçekleştirdiğinden dolayı, oluşabilecek tümör çeşitleri de farklı olabilmektedir. Oluşan tümörler kişilerin fiziksel görünüşlerini ve yaşamsal fonksiyonlarını etkilemektedir. Bunun nedeni tümörlerin hipofiz bezlerine baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Hipofiz tümörü birçok farklı belirtiye sahip olmaktadır. Tümörlerin en sık yaşanan belirtileri, el ve ayaklarda büyüme, yüz bölgesinde alında ve çenede genişleme, aşırı derece de boy uzaması, kısırlık ve kadınlarda erken menopoz olmaktadır. Bu belirtilerden herhangi birini veya hepsini yaşayan kişilerin kesin bir tanı koyulabilmesi adına mutlaka uzman danışması ve muayene olması gerekmektedir. Kesin olarak hipofiz tümörü tanısı konulduktan sonra tümörün çeşidine göre tedavi şekli belirlenmektedir. Öncelikle tümörün tam anlamıyla temizlenebilmesi için cerrahi müdahale yönteminin tercih edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar tedavi adına birincil öncelliği cerrahi müdahaleye, ikincil önceliği ise radyasyon tedavisine vermektedir. Cerrahi müdahaleden sonra hormonları düzene sokabilmek adına ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Tedavi Sonrası Yapılan İzlemler

Hipofiz tümörleri adına yapılan tedavilerden sonra mutlaka hastalıların belli bir süre ile izlenmesi gerekmektedir. Cerrahi müdahale, radyasyon tedavisi ve ilaç tedavisi sonrasında hastayı izleyebilmek adına çeşitli kan testleri ve MRI yapılabilmektedir. Hipofiz tümörü iyi huylu tümörler sınıfına girmektedir. Tekrarlanma riski oldukça düşük olan hipofiz tümörleri her ihtimale karşı tekrarlanma olasılığı göz önünde bulundurularak izlenmesi gerekmektedir. Tümörlerin genelinin oluşum nedeni aşırı seviyede hormon salgılanması olmasından dolayı tedavi süreci sonrasında mutlaka hastanın bir hormon uzmanı tarafından gözlemlenmesi gerekmektedir. Bozulan hormonların tekrar düzene girmesi adına ilaç tedavisine belli bir süre ile devam edilmeli ve kan testleri ile hormon seviyeleri ölçülmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hipofiz Tümörlerinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir? başlıklı makalemizde hipofiz tümörü, hipofiz tümörü ameliyatı ve hipofiz tümörü ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>