Hipofiz Tümörlerinin Belirtileri Nelerdir?

c21_s27_small

Hipofiz Tümörlerinin Belirtileri Nelerdir?Hipofiz bezleri kadınlar adına adet düzensizlikleri, yumurtalıklar, süt üretimi, doğum sonrası rahim daralması, erkeklerde testosteronların desteklenmesi, fiziksel gelişim gibi birçok işlevin kontrol mekanizması olmaktadır.

Hipofiz bezlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak tümörler oluşabilmektedir. Bu tümörlerin oluşması ile beraber hipofiz bezleri görevlerini yeterince yerine getirememekte ve vücutta bir takım belirtiler oluşmaktadır. Beyinde oluşan küçük veya büyük ölçekli hipofiz tümörü kişilerin yaşam fonksiyonlarını etkileyebilecek nitelikte olmaktadır.

Hipofiz Tümörü Çeşitleri Ve Nedenleri?

Hipofiz tümörleri birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Ancak ana faktör hipofiz bezleri tarafından salgılanan hormonların aşırı seviyede olmasıdır. Aşırı derecede prolaktin salgılanması ile oluşan tümör türü Prolaktinoma tümörü olmaktadır. Bu tümörün oluşması ile beraber; erkeklerde cinsel isteksizlik, kısırsız gibi belirtiler görülürken, bayanlarda ise adet düzensizliği ve erken menopoz gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Yetişkinlerde büyüme hormonunun aşırı derecede salgılanması ile meydana gelen tümör çeşidi ise Akromegali olmaktadır. Bu tümörün belirtilerine örnek olarak; ellerin ve ayakların aşırı derece ve gözle görülür bir şekilde büyüme göstermesi, kafatasının büyümesi, yüz çevresinde özellikle alında ve çene de meydana gelen düzensiz genişlemeler örnek olarak verilebilir. Kraniofarinjiyoma tümörü ise erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteksizliğin, şiddetli baş ağrılarının ve fiziksel olarak vücudun farklı bölümlerinde bozuklukların meydana gelmesini neden olmaktadır. Gelişme çağında gereğinden fazla olarak büyüme hormonunun salgılanması ile meydana gelen tümöre Jigantizm adı verilmektedir. Bu tümör aşırı derece de boy uzamasına neden olmaktadır.

Hipofiz Tümörlerinin Yaşanan Belirtileri

Hipofiz tümörü belirtileri hipofizin çeşidine göre farklılık gösterebilmektedir. Belirtiler fiziksel olarak veya ruhsal olarak olabilmektedir. Hipofizin en sık rastlanan belirtileri;

 • Şiddetli bir şekilde yaşanan baş ağrısı,
 • Ellerde ve ayaklarda gözle görülür bir şekilde yaşanan büyüme,
 • Alın ve çene bölgesinde rahatsız edici bir genişleme
 • Erkeklerde yaşanan kısırlık problemi
 • Kadınlarda yumurtalıklarda yaşanan sorunlar,
 • Adet düzensizlikleri ve adetten kesilme
 • Sürekli yaşanan yorgunluk hissi
 • Aşırı derecede su içme isteği
 • Baş dönmesi ve mide bulantısı
 • Kilo alma
 • Aşırı derece de boy uzaması
 • Sürekli uyuma isteği olmaktadır.

Bu belirtilerin hepsi mutlaka hipofiz tümörü meydana geldiği anlamına gelmemektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Hipofiz Tümörlerinde Tedavi Sonrası İzlem Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde hipofiz tümörü, hipofiz tümörü ameliyatı ve hipofiz tümörü ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>