Hipofiz Tümörlerinin Tanısı Nasıl Konur?

hipofiz-bezi-tumoru

Hipofiz Tümörlerinin Tanısı Nasıl Konur?Birçok fonksiyonun gerçekleşebilmesi adına oldukça önemli olan hipofiz bezlerinde çeşitli nedenlerden dolayı tümörler meydana gelmektedir.

Bu tümörlerin çeşitleri hipofiz bezlerinde birçok işlev bozukluğu meydana gelmesine neden olabilmektedir. Oluşan tümörler hipofiz bezlerine baskı yaparak işlev bozukluğuna neden olmakta ve bu yüzden vücutta çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Tümörler farklı çeşitlere sahip olmaktadır. Kadın veya erkek, genç veya yetişkin olan herkeste görülebilen tümörlerin tanısının konulabilmesi adına mutlaka var olan belirtilerin gözlemlenmesi ve bu belirtilerin çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Hipofiz Tümörü Belirtileri Nasıl Gözlemlenir?

Hipofiz bezlerinde meydana gelen Akromegali, Jigantizm, Prolaktinoma ve Kraniofarinjiyoma gibi tümörler kişilerin beyin kısmında oluşmaya başladığında birçok belirti ile kendini göstermeye başlamaktadır. Yaşanan bu belirtiler genellikle; şiddetli bir şekilde yaşanan baş ağrısı, alın ve çene bölgesinde rahatsız edici bir genişleme, kadınlarda yumurtalıklarda yaşanan sorunlar, adet düzensizlikleri ve adetten kesilme, sürekli yaşanan yorgunluk hissi, aşırı derecede su içme isteği, baş dönmesi ve mide bulantısı, kilo alma, aşırı derece de boy uzaması, sürekli uyuma isteği olmaktadır. Ancak bu belirtilerin hepsi mutlaka hipofiz tümörü olunduğu anlamına gelmemektedir. Bu belirtilerin yaşanması durumunda öncelikle bir uzman başvurulup kesin tanının yapılması gerekmektedir. Bu belirtilerin kesin ve çok iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir.

Hipofiz Tümörü Tanısı Konulabilmesi Adına Uzmanların Yaptığı İşlemler

Hipofiz tümörü adına var olan belirtileri yaşayan kişiler öncelikle bir uzman başvurmalıdır. Kesin olarak tanının konulabilmesi adına öncelikle fiziksel muayene yapılır. Ayaklarda, ellerde, yüz bölgesinde, çene de ve alın bölgesinde genişleme, büyüme ve şekil bozuklukları meydana gelmesi durumunda, kesin olarak tanının konulabilmesi adına nörolojik muayenenin yapılması gerekmektedir. Aşırı seviyede gerçekleşen hormonsal salgılar sonucunda oluşan tümörlerin analiz edilebilmesi ve seviyenin ölçülebilmesi adına mutlaka kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Kafatasında büyüme olup olmadığını anlayabilmek adına kafatası filmi çekilebilmektedir. Uzmanlar hipofiz tümörü tanısı koyabilmek adına birçok tıbbi müdahale yapabilmektedir. Kan testi, fiziksel muayene, kafatası filmi çekimi ve çeşitli MR lar sonucunda hipofiz tümörü adına uzmanlar tarafından kesin bir tanı konmakta ve tedaviye başlanmaktadır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Hipofiz Tümörlerinin Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde hipofiz tümörü, hipofiz tümörü ameliyatı ve hipofiz tümörü ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>