Hipofiz Tümörü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

hipofiz-tumorleri-nelerdir

Hipofiz Tümörü Ameliyatı Nasıl Yapılır?Hipofiz bezlerinde meydana gelen tümörlerin en iyi şekilde yok edilebilmesi adına ilk tercih edilen tedavi yöntemi cerrahi müdahale olmaktadır.

Cerrahi müdahale yöntemi ile tümörler tamamen çıkartılıp alınmakta ve temizlenmektedir. Akromegali, Jigantizm ve Prolaktinoma gibi tümörleri tedavisi adına uygulanan yöntemlerim başında gelen cerrahi müdahale oldukça etkili olan bir tedavi şekli olmaktadır. Tümörün büyüklüğüne göre cerrahi müdahalenin uygulanış şekli farklılık gösterebilmektedir. Hipofiz tümörü kişilerin yaşamsal fonksiyonlarını kaybetmesine neden olmaktadır.

Hipofiz Tümörünün Kesin Olarak Tanısı Konulduğunda Yapılacak Tedavi Yöntemleri

Çeşitli belirtiler sonrasında kişide kesin olarak hipofiz tümörü saptandığında öncelikle tümörün çeşidine göre tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemleri, cerrahi müdahale, radyasyon tedavisi ve ilaç tedavisi olmaktadır. Kesin olarak tedavinin yapılabilmesi ve tümörün temizlenebilmesi adına yapılan ameliyatlar sonrasında hastaların mutlaka kontrol altında tutulması gerekmektedir. İlaç tedavisi uygulanmasındaki amaç ise kişilerin hormonlarını yeniden düzene sokmak ve hormon seviyesini normale dönüştürmek olmaktadır.

Kesin Tedavi Adına Uygulanan Cerrahi Müdahale Nasıl Yapılır?

Öncelikle tümörün büyüklüğüne göre ameliyatın yapılış şekli değişim gösterebilmektedir. Kişi ameliyathaneye götürülür ve genel anestezi yöntemi ile uyuması sağlanır. Uyutulan hastanın yüzü sabitlenir ve tamamen düz bir şekilde sabitlenir. Sonrasında eğer burun kanalı kullanılarak giriş yapılacak ise burun sprey ve solüsyonlar ile temizlenir. Ameliyat boyunca durumu izleyebilmek adına röntgen cihazı hazır olarak bulundurulur ve ameliyatın her aşaması izlenir. Bu işlemde buruna kesik atılabilir ya da direkt olarak burun deliklerinden giriş yapılabilir. Hipofiz tümörü farklı çeşitlere ve ebatlara sahip olmaktadır. 10 mm den büyük ebatlara sahip olan makro adenoma tümör çeşitleri için kafatasının açılması gerekmektedir. Kafatası ameliyatlarında saç çizgisinin tam ortasından kesik atılmaktadır. Bu cerrahi müdahaleler ile tümörler tamamen temizlenebilmektedir. Ameliyat röntgen cihazları ile izlenerek tümörün durumu ölçülebilir.

Ameliyat Sonrasında Yapılması Gereken Önemli Aşamalar Nelerdir?

Hipofiz tümörü adına yapılan ameliyatların sonrasında mutlaka kişilerin izlenmesi gerekmektedir. Kişilerin izlenebilmesi adına sürekli olarak hormon seviyelerin ölçülmesi ve kafatası röntgenlerinin çekilmesi gerekmektedir. Nöroloji uzmanının dışında hasta hormon uzmanları tarafından da kontrol edilmesi ve ilaç tedavisi ile hormonlar normal seviyeye getirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hipofiz Tümörlerinin Tanısı Nasıl Konur? başlıklı makalemizde hipofiz tümörü, hipofiz tümörü ameliyatı ve hipofiz tümörü ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>