Hipofiz Tümörü Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

images

Hipofiz Tümörü Nedir? Çeşitleri Nelerdir?Vücuttaki birçok aktivitenin gerçekleşmesi, üreme ve vücut gelişimi gibi aşamaların olağan ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi adına burun kanallarının arka kısmına kalan ve beynin alt bölümünde yer alan hipofiz bezi yaklaşık olarak bir fındık büyüklüğünde olmaktadır.

Vücut adına oldukça önemli olan endokrin bez birçok hormonun salgılanmasını gerçekleştirmektedir. Vücut gelişimi, büyüme, başarılı bir şekilde cinsel birleşme, emzirme döneminde süt üretimi, doğum sonrası rahmin daralması tamamen hipofiz bezleri tarafından salgılanan horonlara bağlı olmaktadır. Hipofiz bezi ön lob ve arka lob olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Her iki bölümünden salgıladığı hormonlar birbirinden farklı özellikler taşımaktadır.

Hipofiz tümörü nedir?

Hipofiz bezlerinin aşırı derecede hormon salgılaması ile beyinde meydana gelen küçük veya büyük ebatlı tümörler olmaktadır. Salgılanan hormon salgılarının farklılığına göre tümör çeşitleri değişim gösterebilmektedir. Çeşitli belirtiler ile hastalığın farkına varmak mümkün olabilmektedir. Hastalıklar fiziksel olarak değişimler ile kendini gösterebileceği gibi, cinsel isteksizlik, kısırlık, yorgunluk, tansiyon düşmesi ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklar ile de kendini gösterebilmektedir.

Hipofiz tümörünün çeşitleri nelerdir?

Farklı türlere, belirtilere ve özelliklere sahip olan hipofiz tümörü çeşitleri bulunmaktadır. Tümörler ebatlarına göre adlandırılmaktadır. Ebadı 10 mm den daha ufak olanlara mikro adenoma, ebadı 10 mm den daha fazla olanlara ise makro adenoma adı verilmektedir. Hipofiz tümörü çeşitleri; Akromegali, Jigantizm ve Prolaktinoma olmaktadır.

  1. Akromegal

Aşırı derecede büyüme hormonunun salgılanması ile meydana gelen bir tümör olmaktadır. Bu tümörler ellerde, ayaklarda ve kafatasında büyümeye neden olmaktadır. Daha çok gelişim süreci tamamlanmış olan erişkinlerde görülen hastalığın en çok dikkat çeken belirtisi alın ve çene bölümünde gözle görülür bir şekilde genişleme, ellerin ve ayakların belirgin bir şekilde büyümesi olmaktadır.

  1. Jigantizm

Büyüme hormonunun aşırı salgılanmansa bağlı olarak gelişen diğer bir tümör türü de Jigantizm olmaktadır. Daha çok gelişimini tamamlamayan ve erişkin olmayan bireylerde meydana gelen tümör boyun aşırı bir şekilde uzaması ile kendini göstermektedir.

  1. Prolaktinoma

Prolaktinin aşırı salgılanması ile meydana gelen tümör daha çok kadınlarda meydana gelmektedir. Kadınlarda adetlerin düzensiz olmasına neden olan tümör erkeklerde kısırlığa yol açabilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Hipofiz Tümörü Ameliyatı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde burundan hipofiz tümörü ameliyatı izle, endoskopik hipofiz tümörü ameliyatı ve hipofiz bezi tümörleri ilaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>